Menstrualni ciklus i promjene na koži
Menstrualni ciklus je proces koji žene prolaze svakog mjeseca kao dio reproduktivnog sistema. Tokom ciklusa dešavaju se brojne promjene u organizmu prouzrokovane hormanskim disbalansom, a jedna od najčešćih je pojava akni.
Zašto nam se javljaju akne prije i u toku menstrualnog ciklusa?
Hormonski disbalans igra važnu ulogu u proizvodnji sebuma/masnoće. Nakon ovulacije dolazi do pada estrogena i do povećane razine androgena (muški hormon testosteron) u organizmu. Androgeni dovode do pojačanog lučenja žlijezda lojnica, te usljed povećane količine sebuma dolazi do pojave akni na koži. Još jedan od hormona koji igra važnu ulogu u nastanku akni za vrijeme menstrualnog ciklusa je i kortizol (hormon stresa).
Kako staviti akne pod kontrolu?
Higijensko dijetetski režim je važan korak u borbi protiv akni za vrijeme menstrualnog ciklusa. Kvalitetna i dovoljna količina sna, te pojačana fizička aktivnost kao što je šetnja u prirodi, mogu pozitivno utjecati na smanjenje stresa i vratiti hormone u pozitivni balans. Svakako ne smijemo zaboraviti adekvatnu njegu kože kako bi spriječili jake upalne procese, koji znaju biti dugotrajni i frustrirajući.
Upalne procese možemo smanjiti na nekoliko načina.
- Prvo što treba izbjegavati je istiskanje akni, na taj način će se smanjiti mogućnost nastanka ožiljaka. Upotreba krema sa cinkom ubrzat će isušivanje akni i skratiti vrijeme trajanja akni. Antibiotske kreme i kreme sa benzil peroksidom dovode do smanjenja upalnog procesa kod jačih upala.
- Zatim, bitno je da izbjegavamo hranu koja pogoduje nastanku akni kao što su prerađena hrana, konzervirana hrana, pržena hrana, hrana sa velikim udjelom šećera, zaslađeni sokovi koji dovode do pojačanog lučenja masnoće u žlijezdama lojnicama, te u konačnici do pojačane pojave akni.
- Kada govorimo o namirnicama koje je potrebno unositi u organizam na prvom mjestu je pojačan unos vode, kako bi se koža hidrirala i iznutra. Laganija hrana, salate, hrana bogata omega 3 zdravim mastima, proteini, treba da budu izbor kod osoba koje su sklone aknama. Također, preporučuje se pojačan unos citrusa, zelenog čaja i sličnih namirnica koje imaju antioksidativni učinak na organizam, a samim time i na kožu.
Zdrave navike i preporuke za njegu kože tokom ciklusa
- Još jedna od bitnih stavki koja ne smije izostati za vrijeme ciklusa je i svakodnevna njega kože kao što je čišćenje lica, korištenje seruma, hidratantne kreme, nanošenje kreme sa SPF-om. Više pažnje treba obratiti na upalne procese i na dijelove kože sa miteserima, kako ne bi došlo do pojave novih akni – upala.
- Potrebno je izbjegavati teške i masne kreme, koje mogu dodatno začepiti pore i pogoršati upalne akne. Izbor trebaju da budu laganije kreme i serumi koji će se lakše upiti u kožu i proći u dublje slojeve kože i omogućiti adekvatnu hidrataciju. Preparati sa hijaluronskom kiselinom i niacinamidom dodatno će hidrirati kožu.
U slučaju da je menstrualni ciklus u prolazu ili je već prošao, a akne postaju sve više upalne, bolne, čak se pojavljuju i nove, tada je znak da je potrebno javiti se dermatologu.
Kako se pripremiti za sljedeći ciklus?
Ukoliko želimo smanjiti mogućnost za pojavu akni naša svakodnevica mora biti uredan život, izbalansirana prehrana, fizička aktivnost, manje stresa, adekvatan san. Sve ovo pozitivno utječe na hormonalni balans u organizmu, pa tako i na lijepu i kvalitetnu kožu. Prije samog ciklusa pilinzi kože, preparati sa vitaminom C i retinolom, očistit će kožu od nepravilnosti, smanjiti masnoću u porama i na taj način smanjiti mogućnost pojave akni za vrijeme menstrualnog ciklusa.
Tekst je pisan u saradnji sa dr. Kerimom Alendarom, specijalistom dermatovenerologije.