Menstrualni ciklus i mentalno zdravlje

Kako veza između fizičkog zdravlja žene i njenog psihičkog stanja utječe na kvalitetu života?!

Kada se osvrnemo na vezu između ženskog mentalnog i fizičkog zdravlja (posebno menstrualnog ciklusa), možemo primijetiti da se u toku jednog mjeseca kod žene mogu smjenjivati različita raspoloženja, emocije, iskustva i ponašanja. Recimo, u prvoj polovini ciklusa, mnoge žene mogu osjećati kao da su na vrhuncu pozitivne energije i dobrog raspoloženja, dok se ulazeći u drugu polovinu mogu osjećati potpuno drugačije, razdražljivo, potišteno, pa čak i anksiozno.

Ovakve promjene u ponašanju i raspoloženju, u toku jednog ciklusa, nastaju zbog kombinacije i uzajamnog djelovanja hormonalnih i emocionalnih promjena. Tako u prvoj polovini ciklusa raste nivo estrogena, što nas čini motiviranijim i pozitivnijim, dok ulaskom u drugu polovinu estrogen opada a progesteron raste, što sa sobom nosi nagle promjene. Osim toga, mnoge od nas mogu primijetiti i promjene u koncentraciji, sposobnosti da budemo prisutne u trenutku, fokusirane, te da zapamtimo najbanalnije stvari.

Kao i uvijek kada pričamo o zdravlju, kako fizičkom tako i mentalnom, jedan od neizostavnih faktora je stres. Često nam se u toku određenih faza menstrualnog ciklusa, može učiniti da smo podložnije stresu, da nam je teško nositi se sa svakodnevnim obavezama i da se generalno teže nosimo sa životnim izazovima.

Kada pričamo o ovoj temi, najčešće se polazi iz ugla posmatranja utjecaja hormonalnih promjena na ženino psihičko stanje, međutim jednako je značajna i prisutna upravo obrnuta veza, i to uticaj emocionalnog i psihičkog stanja na promjene u fizičkom zdravlju.

Postoji nekoliko generalnih izvora stresa, zajedničkih većini žena, a koji mogu na svoj način doprinijeti promjenama u toku menstrualnog ciklusa.

Stres na poslu: Visok nivo stresa na poslu, kao što su rokovi, velike odgovornosti ili narušeni odnosi među ljudima, mogu imati veliki uticaj na menstrualni ciklus.

Porodični odnosi: Izazovne situacije unutar porodice, kao što su sukobi s partnerom, briga o djeci ili starijim članovima porodice, mogu takođe biti izvori stresa koji doprinose promjenama u menstrualnom ciklusu.

Egzistencijani problemi: Finansijski izazovi, kao što su dugovi, nedostatak finansijske sigurnosti ili neizvjesnost u vezi s poslom, mogu biti izuzetno stresni i uticati na hormonalnu ravnotežu žene.

Društveni izazovi: Društveni pritisci i očekivanja, kao što su pokušaji i težnja žene da se uklopi u okruženje, postigne određeni izgled, status ili uspjeh, takođe mogu stvarati visok nivo stresa.

Emocionalne promjene: Emocionalni izazovi poput gubitka voljene osobe, razvoda ili problema u partnerskim odnosima, mogu biti izuzetno teški za ženu i imati veliki uticaj na njen menstrualni ciklus.

Važno je razumjeti da ove promjene nisu iste za sve žene i da nisu uvijek iste iz mjeseca u mjesec. Međutim, prepoznavanje ovih uzroka i adekvatna edukacija o povezanosti fizičkog i mentalnog zdravlja, može nam pomoći da bolje razumijemo sebe i da se lakše nosimo s promjenama. To može podrazumijevati traženje podrške od prijatelja i porodice, praktikovanje raznih tehnika opuštanja poput meditacije ili joge, traženje savjeta od stručnjaka iz oblasti mentalnog zdravlja ili pomoći doktora.

Nekoliko savjeta i trikova kako prepoznati promjene u našem fizičkom i psihičkom zdravlju tokom menstrualnog ciklusa

• Vodite dnevnik

Praćenje menstrualnog ciklusa može biti od velike pomoći u prepoznavanju uzoraka promjena koje se dešavaju. Zabilježite datum početka i trajanja menstruacije, kao i bilo kakve fizičke ili emotivne simptome koje primjećujete tokom ciklusa.

• Slušajte svoje tijelo

Budite svjesne signala koje vam tijelo šalje. Ako primijetite promjene u energiji, raspoloženju, ili fizičkim simptomima poput bolova u stomaku ili glavobolje, obratite pažnju na to i zabilježite u dnevnik.

• Obratite pažnju na promjene u rutini

Ako primijetite da se osjećate drugačije ili da vam je teže da se nosite sa svakodnevnim izazovima tokom određenih faza ciklusa, možda je vrijeme da razmotrite prilagođavanje svoje rutine. To može uključivati planiranje aktivnosti koje vam prijaju ili veće fokusiranje na brigu o svojim potrebama i opuštanje.

• Pružite sebi podršku

Nemojte biti suviše stroge prema sebi kada primijetite promjene. Umjesto toga, budite njegujuće prema i pružite sebi podršku koja vam je potrebna. To može uključivati davanje sebi dovoljno vremena za odmor, traženje podrške od prijatelja i porodice, ili razmatranje korištenja tehnika opuštanja poput meditacije ili dubokog disanja.

• Razgovarajte sa profesionalcem

Ako primijetite da menstrualni ciklus značajno utječe na vaše mentalno zdravlje ili svakodnevni život, razmislite o razgovoru sa ljekarom ili terapeutom. Oni vam mogu pružiti podršku, razumijevanje i savjete prilagođene vašim individualnim potrebama.

Praktikovanje ovih savjeta može vam pomoći da bolje razumijete i upravljate promjenama koje se dešavaju tokom menstrualnog ciklusa, što vam može omogućiti da se osjećate bolje i produktivnije.

Tekst je pisan u saradnji sa Care4Me, Psihološko savjetovalište i psihoterapija.